Nemrégiben bemutattuk itt a blogon az Éltető Balatonfelvidék kezdeményezését, és egy kisfilmet, amelyben ínycsiklandó étkek, lekvárok, borok, szörpök szerepeltek, valamint megismerhettük a termelőket is.
Kézművesekkel készült az alábbi riportfilm a régióból. Több ismerőssel is találkozhattok majd, Csicsóról, Antalfáról! Ők elmondják, miért fontos számukra a védjegy.
Legtöbben első helyen említik, hogy nem pusztán egy szervezetre, hanem egy összetartó, jól működő szakmai közösségre leltek. Sokuknak hozott új baráti kapcsolatokat is ez a kezdeményezés, a gyakorlati segítségen túl.
A téma többeket érdekelhet, ezért picit belemegyünk a részletekbe, megosztjuk a fontos tudnivalókat, és nem gyönyörű termékeket is nézegethettek.
Mit is jelent a védjegy
A térségi vidék minőségét szimbolizáló „Éltető Balaton-felvidék” védjegy kizárólag az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület illetékességi területéhez tartozó 60 településről származó termékek és szolgáltatások különleges, helyi sajátosságokat tükröző minőségi megjelölésére szolgál.
Az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület úgy döntött, hogy létrehoz egy helyi védjegyrendszert, oly’ módon, hogy az európai szintű közös európai területi „A Vidék Minősége” védjegyhez, mint ernyővédjegyhez kapcsolódhasson. Az Európai Területi Védjegy tulajdonosa az Európai Területi Minőség Védjegy Szövetség.
A védjegy célja
- a Balaton-felvidéki kézműves, és kisipari termékek, alkotások összefogott, közös népszerűsítése, ismertségének, elismertségének, versenyképességének erősítése
- szemléletformálás és kulturális örökségeink megóvása, a helyi identitástudat erősítése, a helyben előállított kézműves, és kisipari termékek, alkotások vásárlói közönségének bővítése, a tudatos vásárlás és keresletformálás érdekében
- foglalkoztatás és alternatív jövedelemszerzési lehetőségek elősegítése
Minősítésbe bevont szolgáltatók
- kézműves terméket előállítók
- képzőművészeti alkotók
- népművészeti alkotók
- iparművészeti alkotók
- egyéb egyedi termékeket előállítók
- (ebbe ide értve a kézműves kozmetikumokat előállítókat is
Alapvető feltételek, elvárások
1. A vidéki térségek minőségét szimbolizáló védjegyet azok a magánszemélyek, vállalkozások, intézmények és szervezetek használhatják, melyek székhelye, telephelye az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület illetékességi területén található, és tagjai, vagy hálózati tagjai az Éltető Balaton-felvidékért Egyesületnek.
2. A vidéki térség minőségét szimbolizáló védjegyet használó magánszemély, vállalkozás, intézmény vagy szervezet működése megfelel az adott szolgáltatásra vonatkozó hatályos jogszabályoknak, előírásoknak.
3. A vidéki térség minőségét szimbolizáló védjegyet használó magánszemély vagy vállalkozás együttműködik a saját vagy más szektorok képviselőivel.
4. Az alapanyagok - amennyiben fellelhető és minőségileg megfelel – a térségből származnak.
5. Csak az kaphatja meg a védjegyet, aki kimondottan a 60 település egyikén állítja elő a termékét, alkotását, vagy maga az alaptermék származik a térségből.
6. Az alkotó kézműves egyedi terméket, alkotást is készít.
Kritériumok, amelyekből minimum 5 teljesítése kötelező
A kézműves/alkotó által létrehozott termék, alkotás
1. mások által nem megismételhető
2. egyedi stílusjegyeket hordoz
3. alapanyaga jellemzően természetes eredetű
A kézműves/alkotó
4. szakmai végzettséggel, vagy minimum 2 évi szakmai tapasztalattal vagy minősítéssel rendelkezik
5. tevékenységét kiállításokon is bemutatja, önképző tevékenységet is folytat
6. helyi hagyományoknak megfelelően készíti a termékeit, tudását játszóház, képzés egyéb bemutató foglalkozás, tábor alkalmával továbbadja
A kézműves kozmetikumok esetén
1. a jellemző növényi eredetű alapanyag latin nevét szerepeltetni kell a csomagoláson
2. levendulás termékek esetén a levendula fajtája is szerepel a csomagoláson
3. a kozmetikumok tartósítására csak a biokontroll és az Ecocert által elfogadott tartósítószerek alkalmazhatók
Babarczy Veronika
További részéletek: Éltető Balaton-felvidek.hu