A híres zánkai barackos őstermelőtől, Réfi Vendeltől vette meg ezt a félhektáros földdarabot Kartaly Attila, a budapesti informatikai vállalkozó. Nem ilyet akart, nem ekkorát és nem ennyiért, de hamar egymás kezébe csaptak, mondja.
Attila éppen akkoriban keresett menyecskét, és fontos szempont volt, hogy a lány szeresse majd Tagyont. Meg is érkezett Zsuzsika, későbbi felesége, immár 2 kisgyerekük édesanyja, aki új lendületet adott a Birtok fejlődéséhez azzal, hogy „csináljanak egy jó bort!”.
A szőlő telepítését már együtt végezték, Zsuzsika pedig azóta a borászatot is kitanulta.
Hogy valójában mi a termékük? Nem csak a jó bor. Nem csak a jó étel a bor mellé – finom lecsójukból, amely 2015-ben megkapta az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület minőségi védjegyét, több száz üveggel készítenek évente. És nem is a sokféle „élményprogram” amelyet a vendégeiknek szerveznek – vitorlázás, borkóstoló, kemencés lakomák, gyalogos és bicikli túrák. Hanem az életöröm. Amihez a felsoroltak persze mind-mind kellenek.
Kartaly Attila ugyan fővárosi, de nagyszülei mindkét ágon vidékiek, akik földet műveltek, állatokat tartottak. Gyerekkorában saját veteményese volt nagyapja kertjében. Később a húszas éveiben nem épp a veteményezés volt a legvonzóbb számára, de érettebben elkezdett vágyni saját birtokra, vissza akart találni a gyökerekhez.
Meggyőződése, hogy ma az igazán nagy teljesítmények csapatmunkában jönnek létre. Így működnek a vállalkozásai, és így képzeli a Tagyon Birtok jövőjét is: Boros Dávid vendéglátósként, Hollósy Zsombor borászként kapcsolódik a csapathoz.
A másik titok: az ember szeresse, élvezze, amit csinál, mondja. Kritikát bőven kapott már a vállalkozására is, a birtokra is – nem fog menni, minek ez az egész, mondták többen, erre is, arra is. De ez nem baj. Egyelőre a kétlakiság velejárója a mostani életszakaszának, de majd eldől, hogyan tovább. Egyelőre ezt is szívesen csinálja.
Pincéjében több környékbeli borász tételei is megtalálhatók, ezeket a borokat is árusítják, kóstoltatják, csakúgy, mint a sajátjukat. Azt vallják, fontos, hogy ha valaki betér, ne csak egy nézőpontot lásson a környékből, hanem megkóstolhasson más borokat is.
A távlati tervekben szerepel, hogy családias hangulatát és a kézművességet megtartva legyen egyre ismertebb a birtok. Szeretnének nyitni, hogy egyre többen átélhessék a Tagyon-hegyi életérzést. Az idei szezontól például már a’la carte étkezést is biztosítanak a vendégeknek. Céljuk az is, hogy a nyaralók mellett a helyiek is szívesen és gyakran megforduljanak a pincénél, akár egy-egy családi rendezvényre.
Figyelnek arra, hogy ne csak a nagyon gazdagok jöhessenek hozzájuk. Vendégül látnak vak gyerekeket, támogatás képpen, de a matek tanár nagybácsi is elhozza szakmai megbeszélésre a kollégákat, akik nem Ferrarival érkeznek. Az éjszakai túrásokat már hagyományosan vendégelik meg barátságból.
Igyekeznek több lábon állni: lehetőséget biztosítanak esküvők lebonyolítására, céges csapatépítő tréningek megtartására is. És természetesen magánemberként is érdemes ellátogatni egy borkóstolóra, vagy csatlakozni valamelyik programjukhoz.
Kartaly Attila tervei között vágyott célként az is szerepel, hogy Nivegy-völgy erőteljesebben ott legyen a nemzetközi boratlaszon. Ezért ő maga is tenni szeretne. Az az út, ami szeretettel és akarattal van kikövezve, csak jó irányba vihet, vallja.
Már elindultak jó együttműködések más vállalkozásokkal. És el tud képzelni még nagyobb összefogást a borászok, vendéglátósok, őstermelők között a Nivegy-völgyben.